Астрономическата пролет настъпва в 23:24 часа българско време днес. Това е денят,

...
Астрономическата пролет настъпва в 23:24 часа българско време днес. Това е денят,
Коментари Харесай

На този ден: Посрещаме първа пролет, започват Стоте дни на Наполеон

Астрономическата пролет настъпва в  23:24 часа българско време през днешния ден . Това е денят, на който настава пролетното равноденствие. В българската просвета празникът се празнува като ден, в който земята се разсънва от зимен сън. За предвестител на сезона се счита кокичето, което първо си пробива път, още преди да се е стопил снегът.  
Прочетете още
На първа пролет денят и нощта са с идентична дълготрайност.  В древността, в някои култури се считало, че на този ден богът Слънце се венчава за богинята на пролетта. В предишното българите преди своето покръстване са чествали в деня на пролетното равноденствие празника Сирни Заговезни.

Случайно или не, един от най-позитивните дни в годината се празнува и като  Международен ден на щастието.  Той е основан с резолюция на Общото заседание на Организация на обединените нации от 28 юни 2012 г. В документа се показва, че стремежът към благополучие и благоденствие е измежду основополагащите цели на човечеството. Той би трябвало да откри отражение в задачите на държавната политика на всички страни и да стане съставка на комплексния и уравновесен метод за гарантиране на стопански напредък. ООН призовава своите страни-членки, интернационалните и районни организации, както и гражданското общество, да отбележат подобаващо празника. 

Отбелязваме и  Международния ден на приказката . Началото на традицията е сложено през 1991 година в Швеция, като последователно към нея се причисляват от ден на ден страни. Целта на този празник е да ни напомни за гласът на разказвача, който всички ние чуваме. Дори в случай че четем мислено...

20 март е и Международен  ден на франкофонията.  Празникът се отбелязва в 77 страни по света, като 56 от страните са членки на Международната организация на Франкофонията. Населението на тези страни е общо над 890 млн. души, а над 200 млн. от тях приказват френски език. България също е пълновръстен член на организацията от 1993 година насам. 

На 20 март 1815 година  Наполеон Бонапарт влиза в Париж с 140 000 души и 200 000 доброволци.  С това започва второто му ръководство, след завръщането му от изграниние на остров Елба. То остава в историята като  „ Стоте дни “.

Прoтив Нaпoлeoн ce фoрмирa aнтифрeнcкa кoaлиция c учacтиeтo нa мнoгo eврoпeйcки cтрaни. Cлeд пoрeдицa cрaжeния в тaзи пocлeднa вoeннa кaмпaния нa Нaпoлeoнoвитe вoйни прeминaли c прoмeнлив уcпeх, aрмиятa нa Нaпoлeoн e oкoнчaтeлнo рaзгрoмeнa в гeнeрaлнoтo cрaжeниe при Вaтeрлo нa 18 юни 1815 година

Нa 22 юни 1815 година Нaпoлeoн Бoнaпaрт пoд нaтиcкa нa oбcтoятeлcтвaтa пoвтoрнo ce oтричa oт прecтoлa и зaминaвa в принудитeлнo изгнaниe нa ocтрoв Cвeтa Eлeнa в aнглийcки плeн и дaлeчe oт cвeтcкaтa cуeтa нa Eврoпa.

 

През 1916 година Алберт Айнщайн публикува своята Теория на относителността. Това е физическа теория на пространство-времето, описваща универсалните пространствено-временни свойства на физическите процеси. Самият термин е въведен 10 години по-рано от Макс Планк. 

В историята на физиката терминът теория на относителността се употребява от време на време за разграничение на възгледите на Айнщайн, Минковски и техните почитатели, отхвърлящи концепцията за етера като преносна среда на светлината, от възгледите на някои техни прародители като Хендрик Лоренц и Анри Поанкаре.

И през днешния ден теорията се ползва във физиката и астрономията. Тя е първата, заменила 200-годишната класическа механика на Нютон. Тя радикално трансформира усещанията на хората за света. Айнщайн променя фундаменталните възгледи за време и пространство, като вкарва понятието пространство-време.

Теорията на относителността доста уголемява разбирането на физиката като цяло и значително задълбочава знанията в региона на физиката на обикновените частици, като дава мощен подтик и нови теоретични принадлежности за развиване на физиката. С нейна помощ космологията и астрофизиката съумяват да предскажат такива необикновени феномени като неутронните звезди, черните дупки и гравитационните талази.

  

 
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР